با شیوع ویروس کرونا و تشویق افراد به عدم خروج از منزل، مراجعه به مراکز خرید و فروشگاه‌ها برای تامین مایحتاج، به حداقل خود رسیده است. در این شرایط، خرید از فروشگاه‌های(کسب‌وکارهای) الکترونیکی تبدیل به گزینه‌ای مطلوب شده است و تمامی اقشار جامعه به سمت آن گرایش پیدا کرده‌اند. در مقابل، کسب‌وکارهای الکترونیکی نیز با تمام توان و قوا برای ایفای مسئولیت اجتماعی خود و تامین مایحتاج جامعه در تلاش هستند. آنچه از کسب‌وکارهای الکترونیکی انتظار می‌رود آن است که در کلیه مراحل زنجیره عرضه کالا، موارد بهداشتی و توصیه های اعلام شده توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا و یا دستورالعمل های وزارت بهداشت را اجرا نمایند. از جمله مواردی که نیازمند توجه بیشتری است می‌توان به شرایط بسته‌بندی سفارشات، شرایط نگهداری کالا و مراحل ارسال بسته به مشتری اشاره نمود. در ادامه به مرور توصیه‌های بهداشتی مختص کسب وکارها می‌پردازیم:

۱٫ کسب‌وکار الکترونیکی لازم است روزانه محیط تحویل کالا از تامین کننده، انبار و محل بسته بندی را با مواد ضدعفونی کننده، گندزدایی نماید. همچنین وسایل حمل‌و نقل کالاهای ارسالی باید ضد عفونی شوند.
۲٫ کسب‌وکار باید سازوکار لازم برای کنترل روزانه سلامت پرسنل بخش بسته‌بندی و حمل‌و نقل مرسولات را داشته باشد
۳٫ کسب‌وکار باید الزام استفاده از دستکش و ماسک را برای کلیه پرسنل به ویژه بخش بسته‌بندی و حمل داشته باشد. همچنین پیش از هر بسته‌بندی با رعایت نکات بهداشتی، دست‌ها ضدعفونی شوند.
۴٫ کسب‌وکارها در صورت امکان و با درنظرگرفتن حجم کالای سفارش داده شده، پیش از ارسال بسته‌ها آنها را ضدعفونی نموده و در داخل بسته‌های بزرگتر قرار دهند. بسته بزرگتر باید به نحوی بسته‌بندی شود که در طول زمان تا تحویل به مشتری در معرض آلودگی قرار نگیرد.
۵٫ کسب‌وکار لازم است ضمن اطلاع‌رسانی نکات بهداشتی به پرسنل بخش حمل و توزیع، از ایشان بخواهد هنگام تحویل سفارش به خریدار، به وی توصیه های مرتبط با خرید اینترنتی و نکات را یادآور شوند.
۶٫ کسب‌وکار باید اقلام بسته‌بندی خود مانند کارتن‌ها و پلاستیک‌ها را در محل‌هایی که دارای شرایط مناسب بهداشتی هستند و به طور مداوم ضدعفونی می‌شوند، نگهداری نموده و در زمان انتقال به محل بسته‌بندی نیز اصول بهداشتی را رعایت نماید.
اما رعایت نکات بهداشتی تنها متوجه کسب‌وکار الکترونیکی نیست، بلکه مصرف‌کننده نیز با رعایت موارد بهداشتی ذیل، می‌تواند ریسک آلودگی بسته‌های دریافتی را کاهش دهد.
۱٫ مصرف‌کنندگان لازم است بسته‌های سفارش را پیش از ورود به محل سکونت خود با رعایت نکات بهداشتی، ضدعفونی نموده یا در صورت عدم امکان، بسته‌های سفارشی را در محل مناسبی قرار دهند تا پس از جابجایی اقلام داخل آن، محل قرارگیری را ضدعفونی نمایند.
۲٫ مصرف‌کنندگان لازم است اقلام خریداری شده خود را پیش از مصرف ضدعفونی نمایند. همچنین در صورتی‌که امکان انتقال محتوای اقلام به داخل بسته بهداشتی دیگری وجود دارد، پس از انجام این کار، بسته بندی اولیه را دور بیاندازند.
۳٫ مصرف‌کننده باید تا زمان ضد عفونی کامل بسته ها از سایر اعضای خانواده بخواهد به محیط ضدعفونی نزدیک نشوند.
۴٫ درصورتی‌که مصرف‌کننده دسترسی به مواد ضدعفونی کننده ندارد لازم است حداقل تا ۴۸ ساعت بسته‌ها را در محلی دور از دسترس و تردد قرار دهد و پس از آن اقدام به استفاده نماید.

امید است با رعایت نکات فوق، حداکثر همکاری برای مقابله با گسترش ویروس کرونا را داشته باشیم.